MINIUNI - SVĚT MINIATUR OSTRAVA

U příležitosti vstupu České republiky do Evropské unie v květnu 2004 vyrostlo v centru města Ostravy vedle areálu Výstaviště Černá louka městečko MINIUNI. Tento venkovní areál nabízí 34 modelů významných světových staveb včetně sedmi starodávných divů světa. Modely jsou postaveny v měřítku 1:25. Dále se zde nachází jezírka, železniční tratě se zahradními vláčky či indiánská hřiště. Každoročně se v areálu koná spousta naučných a zajímavých programů pro děti i jejich rodiče.

POHÁDKOVÝ SVĚT STRAŠIDEL

Ve sklepních prostorách ostravského výstaviště Černá louka byl pro zábavu dětí vybudován pohádkový sklep strašidel. V tomto strašidelném sklepení se nachází pět strašidelných komnat - pavoučí místnost, peklo, pirátský ostrov, síň průmyslových strašidel a pohádkové říše.

ZOO OSTRAVA

Milovníci zvířat mohou navštívit zoologickou zahradu v Ostravě, která je jedinou na území celého Moravskoslezského kraje. Kromě pavilonů a výběhů se zvířaty ZOO Ostrava nabízí i botanické stezky a množství zajímavých doprovodných akcí v průběhu celého roku, jako jsou výukové programy pro školy, odborné přednášky, soutěže či komentované krmení zvířat pro veřejnost.

BULY ARÉNA V KRAVAŘÍCH

Jedinečný sportovní komplex, který sídlí v Kravařích, nabízí na jednom místě vše pro sport a odpočinek: ledovou plochu včetně večerního bruslení s diskotékou, nafukovací tenisovou halu, tělocvičnu, bowlingovou dráhu, posilovnu, fotbalové hřiště, venkovní tenisové kurty, venkovní víceúčelové hřiště, dětské hřiště i příjemné posezení v restauraci. Novinkou je pak aquapark, jehož hlavní atrakcí je divoká řeka a tobogán o celkové délce 65 metrů.

SPORTOVNĚ-REKREAČNÍ AREÁL V HLUČÍNĚ

Sportovně-rekreační areál u vodní nádrže Štěrkovna je jako stvořený pro odpočinek v horkých letních dnech. Rozsáhlá vodní plocha láká nejen k příjemnému koupání, ale také k různým vodním sportům, např. vodnímu lyžování. Součástí areálu jsou dva bazénky pro menší děti, minigolf a menší fotbalové hřiště.

GOLFOVÁ HŘIŠTĚ

Milovníci golfu si na území české části Euroregionu Silesia přijdou na své. Golfová hřiště v nádherných zámeckých parcích nabízí golfové areály v Šilheřovicích (18 jamkové) a Kravařích (9 jamkové). Jedno z největších golfových indoor center v České republice nabízí Golf Aréna Ostrava na Černé louce.

CYKLISTICKÉ TRASY

Pravým „cyklistickým rájem" lze označit oblast Hlučínska, která je doslova protkána početnými cyklistickými trasami. Územím prochází mezinárodní cyklotrasa č. 5 „Jantarová stezka", příhraniční cyklotrasa č. 55 „Slezská magistrála", cyklotrasa č. 552 Opava - Racibórz či cyklotrasa č. 554 zvaná „Prajzská cesta". Kvalitně a jednotně značené cyklistické stezky procházejí nenáročným terénem Hlučínské pahorkatiny a jsou vedeny převážně po málo frekventovaných silnicích, lesních a polních cestách. Nabízejí tak nerušenou a klidnou jízdu, při které lze obdivovat přírodní a kulturní krásy této oblasti. Mnohé z těchto stezek navazují či jsou přímo vedeny i na území polské strany Euroregionu Silesia, jako např. česko-polská cyklotrasa „Sudický okruh" otevřená v květnu 2001. Středně náročné trasy nabízí oblast Vítkovska. Z Opavy do Vítkova a Budišova nad Budišovkou lze dojet magickým údolím řeky Moravice, pro náročnější je pak určen 72 km dlouhý okruh, která začíná a končí ve Vítkově a je veden k vodním nádržím Kružberk a Slezská Harta.

BLADE NIGHTS OPLAJN

Od května do září se mohou milovníci in-line bruslení každou sobotu zúčastnit organizovaných projížděk noční Opavou. Hlavním organizátorem této již tradiční akce je Univerzitní sportovní klub Slezské univerzity v Opavě, jehož členové ve spolupráci s městskou a státní policií a zdravotníky zajišťují bezpečný průjezd několika stovek účastníků ulicemi města. Zpestřením pak bývají různé tématické vyjížďky, např. maškarní vyjížďka či „tradiční Bílá Opava" - vyjížďka v bílém.

DOSTIHOVÉ A JEZDECKÉ AKCE NA ALBERTOVCI

Panský dvůr Albertovec (dříve Hilvetihof) byl založen knížetem Eduardem Lichnovským v roce 1818 a již od počátku byl významným hospodářským střediskem a centrálním sídlem panství, jehož pozemky se rozprostíraly na území od Hlučína po Ratiboř. Lichnovští vedli Albertovec až do roku 1945, v roce 1952 pak sem byl ze Šumavy přemístěn státní hřebčín zaměřený na chov jezdeckých koní. V průběhu let hřebčín postupně chátral, v současné době však probíhá jeho rozsáhlá rekonstrukce a postupně se sem vrací i dostihový a jezdecký život. Od roku 2006 znovu probíhá dříve tradiční dostihový a jezdecký den, který vždy byl oblíbenou akcí milovníků koní, a také další akce pro jezdce i diváky (skoková a drezurní soustředění, závody ve spřežení, podzimní Hubertovy jízdy).