Wodzisław Śląski je městem, které již svým názvem zdůrazňuje svůj slezský charakter. Město, ve kterém žije 50 tisíc obyvatel a je zároveň centrem okresu se 156 tisíci obyvateli, je atraktivním místem jak pro investice, tak pro bydlení a turistiku. Jeho zeměpisná poloha s přístupem na trhy České republiky a Slovenské republiky, výhodná dopravní poloha v evropském koridoru sever-jih, vysoká úroveň hospodářské aktivity malých a středních podniků, dostupnost investičních ploch s plochou nad 100 ha na území města a také dostupnost pracovní síly s technickými kvalifikacemi - to vše vytváří ideální podmínky pro rozvoj investic.

Město existuje nejméně od roku 1257 a jeho historie se odráží v architektonické různorodosti historických objektů. Nezvykle velké náměstí, vytyčené na čtyřhranném půdorysu a dnes lemované měšťanskými domy z 18. a 19. století, vypovídá o tom, že kníže Władysław I. připisoval tomuto městu velký význam. K významným objektům města patří Palác Dietrichsteinů, postavený v letech 1743 - 1747. Nyní zde sídlí Městské muzeum a matriční úřad. Palác je obklopen zámeckým parkem. Farní kostel zasvěcený Nanebevzetí Nejsvětější Panny Marie byl postaven v letech 1909-1911 v neogotickém stylu.

Barokní palác, který je součástí parkového a palácového komplexu v části Kokoszyce, byl postaven v roce 1783. V impozantním parku se nacházejí mnohé památné stromy a zajímavé botanické exempláře. Zajímavý je také dvůr v části Jedłownik vybudovaný v polovině 19. století.

V životě současných obyvatel města důležité místo zaujímá sport. Od roku 1996 jsou na předním místě v programu sportovních akcí utkání prvoligového fotbalového mužstva MKS Odra Wodzisław Śl. Obyvatelé města mají k dispozici krytý plavecký bazén, koupaliště Balaton, Jezdecké středisko, Okresní sportovní centrum, Středisko Gosław Jedłownik a objekt Městského sportovního a rekreačního střediska s tenisovými kurty a minigolfem. Návštěvníkům město nabízí prohlídku Městského muzea či Štoly s expozicí důlní techniky.

Město je známé také organizací veřejných akcí v přírodě, které pokaždé přilákají tisíce lidí. Nejznámější jsou Dny Wodzisławia Śląskiego v červnu, Festival Reggae v červenci a Loučení s létem v září.