Studijní pobyt v Euroregionu Nisa - září 2014

Ve dnech 9. - 11. září 2014 se konal již poslední ze šesti studijních pobytů zástupců polských a českých euroregionů v rámci projektu EUREGIO PL-CZ, a to pobyt v Euroregiou Nisa.

V rámci prvního dne setkání se konalo úvodní představení Euroregionu Nisa, který se rozkládá na území tří států - České republiky, Polska a Německa. Program pokračoval představením činnosti, kterou se tento euroregion zabývá, a prezentací vlastních projektů realizovaných na české a polské straně. Po oficiálním programu měli účastníci možnost podívat se na Liberec, sídlo české části Euroregionu Nisa, z Ještědu.

Druhý den setkání byla na programu studijní cesta po Euroregionu Nisa. První v pořadí byla návštěva města Hrádek nad Nisou, kde byly prezentovány zajímavé projekty města, a to nejen z oblasti přeshraniční spolupráce. Následoval přejezd na území zvané Trojzemí, kde se nachází styk hranice tří států. Poté měli účastníci setkání možnost dozvědět se něco o třístranné přeshraniční spolupráci z pohledu německé strany Euroregionu Nisa, a to na radnici ve městě Zittau. V rámci dalšího programu byl mj. účastníkům představen úspěšný cyklistický projekt Single trek a proběhla návštěva zázemí sportoviště v polském městě Szklarska Poręba, ve kterém se konají známé běžecké závody Bieg Piastów.

Třetí den setkání začal promítáním v místním planetáriu v rámci nově vybudovaného Science Centra s názvem IQ Landia. V rámci dalšího programu byli účastníci seznámeni s jednáním skupin expertů Euroregionu Nisa, zvané EUREX. Představila se skupina zabývající se spoluprací v oblasti statistiky. Účastníci se dozvěděli, na jakých principech tato skupina pracuje a byly prezentovány výstupy dlouholeté přeshraniční spolupráce v této oblasti. Další představenou skupinou byla skupina pro dopravu. Dlouholeté výsledky spolupráce byly uvedeny také na příkladu spolupráce soukromých dopravců všech tří států, kteří poskytují cestujícím zvýhodněné jízdné na vybraném území.

Projednávání Analýzy systémových problémů přeshraniční spolupráce na česko-polské hranici.

V rámci studijního pobytu se účastníci podívali také na Jestěd.

Pohled na tzv. Trojzemí.

Společné foto účastníků studijního pobytu před nově vybudovanou rozhlednou v Heřmanicích.